Popunder

Успіх у гонитві за кар'єрою в Україні

Кар'єрний успіх
Кар'єрний успіх
Головним чинником успіху в гонитві за кар'єрою в Україні є чітке розуміння своєї мети. Саме від почуття мети та краплі везіння і залежить ваш кар'єрний успіх: «Я вважаю, що крім традиційних «факторів успіху», - вважає Вадим Васильєв, - дуже велику роль відіграє точне розуміння того, чого саме ти хочеш досягти. Є старовинне французьке прислів'я: «Повз кожного хоча б один раз пробіжить кінь удачі і треба лише вчасно скочити на нього».
Свого часу я придумав для неї продовження: «Повз деякі місця ці коні бігають частіше, треба лише опинитися там, де вони бігають».

Україна зовсім не схожа на Захід. Очевидне твердження, чи не так? Тим не менш, затіявши будівництво суспільства західного зразка, ми охоче переймаємо західні рецепти благополуччя та успіху. У тому числі правила будівництва кар'єри. Наслухавшись приїжджих ораторів, полонені красномовством та логікою бізнес - бестселерів, ми потрапляємо у пастку чужого досвіду. Проте закони і правила, непорушні по той бік «залізної завіси», що впала, в Росії не працюють, а люди їм наступні, роблять помилки, трагічні для власної кар'єри.

Втім, це не означає, що побудувати кар'єру в Україні  неможливо. Тут, як і у всьому світі, виграє найсильніший, і виживає найбільш пристосований. Тільки ось правила цієї гонки зовсім інші. Давайте розберемося, що ми можемо протиставити стереотипам побудови кар'єри, що склалися.

Стереотип перший: керувати кар'єрою в Україні неможливо

Головна проблема сьогоднішнього українського бізнесу, з погляду кар'єриста, полягає в тому, що вітчизняні компанії самі не знають, як розвиватиметься їхній бізнес через 3 -5 років, не кажучи вже про довгострокову перспективу. Цілком логічно, що у таких компаніях немає і довгострокових програм розвитку персоналу.

На думку директора з персоналу компанії «Касіс» Юрія Горковенка першопричина, через яку управляти кар'єрою в російських компаніях складно – це відсутність формалізованої стратегії розвитку самої компанії. «Компанії не готують кадри наперед – і не планують кар'єри співробітників. А ті у свою чергу залишають їх у пошуках кращої частки».

Персонал Українським компаніям потрібен тут і зараз, причому такий, який може самостійно вирішувати проблеми, що виникли. Саме тому нашій країні таким небувалим попитом користуються послуги агентств executive search. Про свою кар'єру менеджер має турбуватися сам, не розраховуючи на корпоративні програми чи західні правила ведення бізнесу.

Роберт Устюшев, керівник спеціальних проектів компанії «Данон», змінив за останні роки не лише місце роботи, а й власну спеціалізацію. «Десять років тому про плани говорити взагалі не доводилося. Життя була така швидкоплинна, що тактика поточного дня була єдино вірною. Управління своєю кар'єрою сьогодні – це вже не лише пошук кращого місця, а й планомірний рух уперед до досягнення поставлених стратегічних цілей. Можна по-різному ставитись до української економіки. Але так чи інакше вона поступово інтегрується в загальносвітову. Отже, світові тенденції економічного розвитку застосовні (або будуть застосовні найближчим часом) до всіх напрямків бізнесу».

Розмірковуючи про кар'єру, багато тридцятирічних менеджерів нарікають на те, що в українському бізнесі, на відміну від західних компаній, не можна скрупульозно розрахувати, як і до чого приведе тебе кожен наступний крок. Але чи можливо для тих, хто дійсно хоче побудувати кар'єру, у цій обставині є свої переваги?

Олена Рудавіна, директор із персоналу видавництва «Просвіта», взагалі робить ставку на Україну. Логіка її вибору проста: зробити кар'єру в розвиненому суспільстві, в розвиненій компанії куди складніше, ніж у недосконалому світі. Україна, з цієї точки зору, є неосяжними можливостями для кар'єрного зростання. «Управління кар'єрою можливе практично завжди і скрізь, якщо дотримуватись однієї умови – реально дивитися на речі та раціонально використовувати наявні можливості, а мріяти про точку опори, яка дозволить перевернути світ. Інше питання, що управління кар'єрою у нашій країні має свої особливості, насамперед – неможливість будувати чіткі довгострокові плани». Сама Олена зробила свій вибір кілька років тому. Коли їй корінна киянка, запропонували очолити новий та ризикований проект у Києві. Тому що ми переконалися керувати кар'єрою можна і в Україні, але тут, на відміну від Заходу, потрібно покладатися лише на власні зусилля. Ваш роботодавець, як правило, лише тимчасовий попутник у цій справі.


Стереотип другий: кар'єрний ескалатор

Розмірковуючи про кар'єру більшість сучасних російських менеджерів, мають на увазі під кар'єрним зростанням неминуче сходження адміністративними сходами. І пояснюючи свої невдачі, розводять руками – «нагорі тісно». Проте все не так просто, адже кар'єра - це не сходи, що ведуть нагору.